Ile zarabia kierowca TIRa?

Każdy, kto interesuje się sytuacją w branży TSL, wie, jak dużym problemem jest zbyt mała liczba pracowników dostępnych na rynku. Eksperci szacują, że aktualnie brakuje co najmniej 100 000 kierowców zawodowych. Taki stan rzeczy wpływa nie tylko trudności w planowaniu i realizacji zleceń transportowych, ale także na zwiększenie kosztów związanych z pensjami dla kierowców.

Brak dostępnych kierowców to nie tylko polski problem – z podobnymi trudnościami od lat borykają się praktycznie wszystkie europejskie kraje. Sytuacja ta pogłębiła się jeszcze bardziej w bieżącym roku w związku z wojną na Ukrainie – to właśnie obywatele tego kraju stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców w polskich firmach transportowych (przed wojną zatrudnionych było ponad 100 000 kierowców z Ukrainy).

Wszystkie te czynniki przyczyniły się do dalszego zwiększania presji płacowej. W niniejszym artykule przyjrzymy się zarobkom kierowców – ile zarabia kierowca tira w Polsce, a ile kierowca delegowany – wykonujący transport międzynarodowy? Jak wyglądają zarobki kierowców w poszczególnych krajach? Sprawdź!

Ile zarabia kierowca tira w Polsce?

Transport nie jest wyjątkiem i tak jak w innych branżach to, ile zarabia kierowca tira, uzależnione jest od takich kwestii jak doświadczenie, zakres obowiązków i system pracy (np. rodzaj zleceń, ewentualna praca w nocy lub w weekendy, nadgodziny, podróże służbowe) czy posiadan kwalifikacje i uprawnienia.

Ile zarabia kierowca tira w Polsce? W różnego rodzaju statystykach dotyczących zarobków często możemy zobaczyć uśrednione wartości – w przypadku kierowców samochodów ciężarowych będą to kwoty w okolicach 6300 złotych netto. Jak przedstawiają się zarobki kierowców pojazdów do 3,5 tony (busów)? W ich przypadku średnia netto wynosi około 4350 złotych.

Warto podkreślić, że powyższe dane zawierają wszystkie elementy wynagrodzenia, takie jak diety, ryczałty, premie oraz inne dodatki, które stanowią znaczący procent ostatecznej kwoty, którą zarabia kierowca. Dobrze obrazują ten fakt statystyki dotyczące samej kwoty podstawy – mediana netto w 2021 roku dla kierowcy samochodu ciężarowego i kierowcy busa wynosiła odpowiednio – 2400 i 2200 złotych.

Sprawdzając, ile zarabia kierowca w Polsce, warto zwrócić uwagę na statystyczne przedziały wynagrodzeń. Jak możemy przeczytać w raporcie Polskiego Instytutu Transportu Drogowego – „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce”, w 2021 roku ponad połowa kierowców zarabiała powyżej 6000 złotych netto.

Mediana netto dla kierowcy międzynarodowego wynosi aktualnie około 7000 złotych. Na niższe zarobki mogą liczyć kierowcy w ruchu krajowym (5000 zł) oraz lokalnym (4500 zł).

Duży wpływ na wyliczanie wynagrodzeń miały oczywiście zmiany, które weszły w życie za sprawą pakietu mobilności i nowych zasad obliczania płacy minimalnej na terytorium poszczególnych krajów członkowskich. Warto dodać, że nie brakuje również kierowców, którzy na trasach międzynarodowych zarabiają powyżej 10 000 złotych miesięcznie.

wynagrodzenie kierowców tirówH2: Ile zarabia kierowca tira z własnym samochodem?

Zwykle zarobki kierowcy, który dysponuje własnym pojazdem są wyższe. Dzieje się tak, ponieważ firma zatrudniająca takiego kierowcę nie musi ponosić kosztów amortyzacji samochodu, a także innych opłat, na przykład z tytułu ubezpieczeń czy przeglądów i napraw.

Ile zarabia kierowca tira na działalności gospodarczej?

Samozatrudnienie kierowcy uważane jest za sposób na zwiększenie nie tylko niezależności kierowcy (za sprawą możliwości samodzielnego decydowania jakiego typu i za jakie stawki realizować zlecenia), ale także jego zarobków. Jest to spowodowane ograniczeniem wydatków z tytułu kosztów pracy, które ponoszą pracodawcy, co sprawia, że z reguły oferty współpracy dla samozatrudnionych kierowców są bardziej atrakcyjne finansowo niż te, które dotyczą nawiązania stosunku pracy. Należy jednak mieć na uwadze, że to na samozatrudnionym kierowcy ciąży obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, rentowe, emerytalne i wypadkowe.

Ile zarabia międzynarodowy kierowca tira?

Znasz już szacunkowe dane na temat zarobków kierowców w Polsce. Ile zarabiają kierowcy tira w 2022 roku w innych krajach?

Zarobki kierowcy tira w USA

Podobnie jak w Polsce, na to ile zarabia kierowca w Stanach Zjednoczonych, duży wpływ mają takie kwestie, jak staż pracy i rodzaj pojazdu. W przeliczeniu z dolarów, wynagrodzenie kierowcy w USA plasuje się w okolicach 20-30 tysięcy złotych miesięcznie.

Zarobki kierowcy tira w Niemczech

Aktualnie płaca minimalna w przeliczeniu na stawkę godzinową obowiązującą na terenie naszych zachodnich sąsiadów wynosi 10,45 euro za godzinę. Ile zarabia kierowca tira w Niemczech? Zarobki początkujących kierowców wynoszą zwykle około 1800 euro, czyli ponad 8000 złotych.

Zarobki kierowcy tira w Norwegii

Stawka minimalna dla kierowców wynosi w Norwegii obecnie około 82 złote za godzinę pracy, a średnie roczne zarobki kierowców wynoszą 470 tysięcy koron brutto, czyli ponad 217 tysięcy złotych.

Zarobki kierowcy tira w Anglii

Ile zarabia kierowca tira w Anglii? Pensje, które brytyjscy przewoźnicy proponują kierowcom, są coraz wyższe. Podobnie jak w Polsce, ma to związek z brakiem rąk do pracy. Problem ten istniał na wyspach już od lat, jednak znacząco pogłębił się w związku z brexitem. Obecnie kierowcy, którzy posiadają odpowiednie uprawniania, mogą zarobić w Anglii nawet 15 tysięcy złotych netto miesięcznie.

Zarobki kierowcy tira w Danii

Dania to kraj, który zdecydowanie kojarzy się z wysokimi zarobkami. Jak wyglądają pensje kierowców? Po opodatkowaniu wynagrodzenie kierowcy posiadającego prawo jazdy C+E plasuje się w okolicach 10 tysięcy złotych.

Zarobki kierowcy tira w Holandii

Miesięczne zarobki kierowców w Holandii w zależności od uprawnień, rodzaju wykonywanych zleceń czy liczby przepracowanych godzin wahają się zwykle w granicach 2500 – 3800 EUR.

Zarobki kierowcy tira w Hiszpanii

Niedobór pracowników w transporcie to problem powszechny również na południu Europy. Ile zarabia kierowca tira w Hiszpanii? Pensje są nieco niższe te, których można spodziewać się w wymienionych wcześniej krajach – wynoszą około 1400-1700 euro, a więc 6600-8000 złotych.

Zarobki kierowcy tira w Szwecji

Średnia stawka godzinowa dla kierowców w Szwecji wynosi od 160 do 230 koron szwedzkich, czyli około 70 do 100 złotych, co w skali miesiąca przekłada się na zarobki w okolicach 12-15 tysięcy złotych.

Zarobki kierowcy tira w Szwajcarii

Zarobki kierowców w Szwajcarii z polskiej perspektywy mogą wydawać się bardzo wysokie – średnie wynagrodzenie brutto po przeliczeniu wynosi ponad 20 tysięcy złotych. Ma to jednak związek również z wysokimi kosztami życia w Szwajcarii, a także z bardzo wysokim kursem franka szwajcarskiego względem złotego.

Zarobki kierowcy tira w Czechach

Ile zarabia kierowca tira pracujący u naszych południowych sąsiadów? Średnie miesięczne zarobki (bez dodatków) wynoszą około 16 000-18 000 koron, a więc 3100-3500 złotych.

Zarobki kierowcy tira we Włoszech

Zarobki kierowcy we Włoszech regulowane są układem zbiorowym pracy (Contratto Collettivo Nazionale del Lavoro), który określa wysokość minimalnego wynagrodzenia w zależności od posiadanych przez kierowcę uprawnień. W praktyce średnie miesięczne zarobki włoskiego kierowcy oscylują w okolicach 2700-3000 euro, a zatem 12800-14300 złotych.

Najpopularniejsze formy umów pomiędzy kierowcami a przewoźnikami

Jak możemy przeczytać w raporcie „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce”, w 2021 roku zdecydowanie najpowszechniejszym rodzajem umowy była umowa o pracę, która stanowiła aż 90.2% wszystkich zawieranych umów. Na drugim miejscu znajduje się współpraca pomiędzy przewoźnikiem a kierowcą na własnej działalności gospodarczej (5,3%) oraz umowa zlecenie (3,4%). Jak na powyższe dane wpłynęło wejście w życie pakietu mobilności? Pełniejsze informacje na ten temat poznamy wraz z końcem roku, eksperci szacują jednak, że nowe przepisy mogą przyczynić się do wzrostu popularności umów B2B.

Jakie benefity otrzymują kierowcy?

Kierowcy w coraz większym stopniu zwracają uwagę nie tylko na same zarobki, ale także na benefity. W wyżej wspomnianym raporcie PITD możemy przeczytać, że otrzymuje je około 22% kierowców. Jest to najczęściej:

  • dodatkowe ubezpieczenie,
  • telefon służbowy do celów prywatnych,
  • dopłaty do dojazdów do pracy.

Kierowcy wskazują również, że istotnym benefitem jest możliwość uczestnictwa w profesjonalnych szkoleniach – na przykład z tematyki krajowych i europejskich przepisów prawnych związanych z czasem pracy.

Zarobki kierowcy tira – podsumowanie

Warto podkreślić, że powyższe dane to wyłącznie wskazania szacunkowe. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, decydujący wpływ na to, ile miesięcznie zarabia kierowca tira, ma rodzaj wykonywanego transportu – najlepiej wynagradzani są kierowcy wykonujący międzynarodowe zlecenia transportowe.

Duże znaczenie mają posiadane kwalifikacje (transport ciężki z reguły charakteryzuje się wyższymi zarobkami) oraz doświadczenie kierowcy. Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na pensje, są też często indywidualnie ustalane przez przewoźników premie czy dodatki, np. za niskie zużycie paliwa. Informacji na temat stylu jazdy kierowców, dostarczają takie rozwiązania technologiczne, jak na przykład GBox Assist.