Puls Biznesu, ZUS blokuje kierowców ze Wschodu

Puls Biznesu, ZUS blokuje kierowców ze Wschodu

Ekspert OCRK został poproszony o skomentowanie gorącego dla branży transportowej tematu odmawiania przez ZUS wydawania zaświadczeń A1 kierowcom z Ukrainy.

Zagraniczne służby skrupulatnie kontrolują pracowników delegowanych do pracy na ich terytorium. Kierowcy muszą posiadać liczną dokumentację potwierdzającą m.in. zatrudnienie oraz ubezpieczenie.

Problem pojawia się w przypadku pracowników z Ukrainy, coraz liczniej zatrudnianych przez polskie firmy transportowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odrzuca wnioski o zaświadczenie A1, potwierdzające ubezpieczenie i odprowadzanie składek, tym samym blokując kierowcom ze Wschodu możliwości pracy w transporcie międzynarodowym.

Mają wizę i zezwolenia urzędów wojewódzkich na podjęcie pracy, a także zaświadczenie Głównego Inspektora Transportu Drogowego o uprawnieniach do pracy w transporcie międzynarodowym. Bez druku A1 z ZUS nie mogą jej jednak wykonywać — wyjaśnia Kamil Wolański, Ekspert OCRK ds. Analiz i Rozliczeń.

Do lektury całego artykułu, zawierającego odpowiedź rzecznika ZUS – Wojciecha Andrusiewicza, zapraszamy na stronę Pulsu Biznesu.


O uchyleniu decyzji ZUS w sprawie odmowy wydania zaświadczenia A1 przez Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej informowaliśmy TUTAJ.