Puls Biznesu: Decydują dokumenty, nie urzędnik

ZUS opublikował długo oczekiwane wytyczne ujednolicające zasady wydawania zaświadczeń A1 dla obcokrajowców. Dzięki zmianie zatrudnianie pracowników z zagranicy ma być teraz prostsze.

Według aktualnych wyliczeń, w transporcie drogowym może brakować blisko 100 tys. kierowców, a dotychczasowe przepisy i wydawane odmowne decyzje w sprawie otrzymania tzw. zaświadczenia A1 dla zatrudnianych przez polskich przedsiębiorców pracowników z państw trzecich, nie poprawiały tej sytuacji.

Jak wielokrotnie wskazywaliśmy, we wspomnianych decyzjach odmownych ZUS niewłaściwie interpretował przepisy europejskie dotyczące tego zagadnienia. Koncentrował się bowiem na szczegółowym określeniu ośrodka życiowego pracownika, podważając w ten sposób stwierdzoną już wcześniej legalność jego pobytu i zatrudnienia, które niezbędne są do uzyskania A1 – twierdzi Kamil Wolański z Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

Na szczęście ZUS określił długo oczekiwane, jasne kryteria otrzymania wniosku. Przewoźnicy mają nadzieję, że dzięki temu problemy z otrzymywaniem niezbędnych dokumentów dla kierowców odejdą do lamusa, bo zdecydowanie nie służą żadnej ze stron.

Zapraszamy do lektury całego artykułu na stronie Pulsu Biznesu