Polskie Radio – Jakie oczekiwania wobec nowych europosłów mają nasi przewoźnicy drogowi?

27 maja 2019 r. z Sylwią Zadrożną dla Polskiego Radia o Pakiecie Mobilności, deficycie kierowców i o tym jakie zadania stoją przed nowym Parlamentem Europejskim rozmawiał Kamil Wolański, ekspert OCRK. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

W najnowszym badaniu Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców, aż połowa firm wskazała na deficyt kierowców zawodowych, jako na największy problem w rozwoju tej branży. Na drugim miejscu znalazły się skomplikowane regulacje i przepisy, i to zarówno w ustawodawstwie krajowym, jak i zagranicznym. A na trzecim unijny pakiet mobilności.

W rozmowie z redaktor Sylwią Zadrożną Kamil Wolański wyjaśniał, jakie są przyczyny braków kadrowych wśród kierowców zawodowych i dlaczego młodzi ludzie coraz rzadziej decydują się na pracę „za kółkiem”. Jedną z przyczyn jest między innymi ciężki charakter pracy kierowcy. W sytuacji niskiego bezrobocia i dużego wyboru ofert, zdecydowanie łatwiej zdecydować się na inny zawód.

Jest to też kwestia braku edukacji i promocji tego zawodu oraz tematu, który został mocno zaniedbany w ostatnich latach, czyli brak szkół zawodowych, tych typowych klas o specjalności kierowca-mechanik – tłumaczył ekspert OCRK.

Kamil Wolański przedstawił również słuchaczom poszczególne etapy pracy nad Pakietem mobilności i rozważał, czy zmiana składu europarlamentu może mieć wpływ na dalsze działania z nim związane. Nadzieją dla właścicieli polskich firm transportowych są osoby związane ze sprawami transportu:

Przeglądając listę wybranych posłów zwracałem szczególną uwagę, czy wśród wybranych są osoby, które wypowiadały się na temat polskiego transportu. I dwa nazwiska są szczególnie dla nas ważne, to: Elżbieta Łukacijewska i Bogdan Rzońca, którzy zostali wybrani i otrzymali mandat i liczę, że będą pracować nad tym, żeby te ostateczne przepisy były jak najlepsze dla polskich przewoźników – komentował Kamil Wolański.

Cała rozmowa dostępna jest na stronie internetowej Polskiego Radia.