Puls Biznesu, Braki kadrowe w transporcie

Braki kadrowe w transporcie

Puls Biznesu w publikacji Biurokracją w kierowcę zza Bugu podejmuje istotne dla branży transportowej tematy. Najważniejsze problemy, z którymi borykają się obecnie właściciele firm przewozowych to m.in. deficyty kadrowe i komplikacje administracyjne związane z zatrudnianiem zagranicznych kierowców. W sektorze transportowym brakuje obecnie 100 tys. zawodowych kierowców. Jednym z istotnych powodów jest m.in. niedobór szkół przygotowujących do pracy w charakterze kierowcy pojazdów powyżej 3,5 tony.

Rozwiązaniem jest zatrudnianie przez polskie firmy kierowców ze Wschodu. Jednak tu pracodawcy natrafiają na przeszkody prawne m.in. ze strony ZUS, który odmawia cudzoziemcom zaświadczenia A1, niezbędnego do pracy poza granicami.

Przewoźnicy coraz częściej informują nas o odmowie wydania A1 przez ZUS. A bez tego zaświadczenia firma nie może wysłać kierowcy z towarem poza granice Polski. W razie kontroli pojazdu bez takiego dokumentu przedsiębiorcy grożą kary. – tłumaczy Kamil Wolański, Ekspert OCRK ds. Analiz i Rozliczeń.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem na stronie Pulsu Biznesu.

Zapraszamy do śledzenia wypowiedzi naszych Ekspertów w mediach na stronie: Media o nas