Polskie Radio 24, Kłopoty z zaświadczeniem A1

Kłopoty z zaświadczeniem A1

13 października 2017 na antenie Polskiego Radia 24 Kamil Wolański w rozmowie z Elżbietą Szczerbak przedstawił konsekwencje dla polskich przewoźników, wynikające z problemów z uzyskaniem zaświadczenia A1 przez kierowców ze Wschodu.

Każdy kierowca wykonujący przewozy międzynarodowe musi posiadać zaświadczenie A1, potwierdzające, że jest ubezpieczony i odprowadzane są za niego składki. Niestety obywatele Ukrainy zatrudniani przez polskie firmy transportowe coraz częściej spotykają się z odmową ZUS w sprawie wydania zaświadczenia. Jest to niezwykle problematyczne, ponieważ zagraniczne służby kontrolne traktują ten dokument jako potwierdzenie legalności pobytu i pracy kierowcy spoza Unii Europejskiej. Prowadzi to do poważnych konsekwencji zarówno dla kierowcy, jak i dla przedsiębiorstwa:

Są to realne straty dla firm. Praktycznie w każdym przedsiębiorstwie transportowym spotykamy się z chęcią lub zatrudnieniem osób z Ukrainy z uwagi na braki kadrowe. Jeżeli ZUS odmawia poświadczenia A1 powoduje to sytuację, kiedy ten pracownik nie jest w stanie wykonywać transportu międzynarodowego. Naraża się pracownika na bezrobocie a przedsiębiorstwo transportowe na realne straty z uwagi na niemożność realizacji kontraktów. – wyjaśnia Kamil Wolański.

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców wspiera przedsiębiorców na drodze sądowej. Obecnie OCRK pomaga już w kilkudziesięciu sprawach odwoławczych przed sądami pracy w związku z odmową wydania A1 dla pracowników ze Wschodu.

Cała rozmowa dostępna jest na stronie internetowej Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do śledzenia wypowiedzi naszych Ekspertów w mediach na stronie: Media o nas.