Tok FM: Kierowcy nie będą objęci przepisami o pracownikach delegowanych?

12 czerwca gościem Raportu Gospodarczego na antenie radia Tok FM był ekspert OCRK Kamil Wolański. Punktem wyjścia audycji była dyrektywa o pracownikach delegowanych.

 

PE przyjął dyrektywę o pracownikach delegowanych, z której sektor transportu międzynarodowego został wyłączony do czasu powstania precyzyjnych przepisów. Dostosowanie przepisów jest trudne ze względu na mobilność branży transportowej, jak podkreśla Kamil Wolański: W czasie jednej podróży służbowej, kierowca może pracować w kilku krajach UE (…) Największym problemem są obciążenia administracyjne, czyli powołanie przedstawiciela, tłumaczenie dokumentów czy gromadzenie dokumentacji (…)

Przepisy o delegowaniu pracowników mają być stosowane do przewozów kabotażowych i przewozów drogowych wykonywanych w ramach transportu kombinowanego.

Warto zaznaczyć, że polski transport drogowy stanowi ¼ przewozów międzynarodowych w Europie, co stawia nas w pozycji lidera. Szacuje się, że aktualnie w Polsce w sektorze transportowym zatrudnionych jest ponad 0,5 mln pracowników.

Cały komentarz eksperta dostępny na stronie audycje.tokfm.pl