#RZECZoPRAWIE Ustawa o monitorowaniu przewozów

Weszła w życie Ustawa o monitorowaniu przewozów

20.04. w programie #RZECZoPRAWIE gościem Tomasza Pietrygi był Bartosz Najman, Prezes OCRK. Rozmowa dotyczyła ustawy o monitorowaniu przewozów towarów.

Bartosz Najman zwrócił uwagę, że regulacje skierowane przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom mają wiele korzystnych cech, ale są również widoczne problemy. Obowiązki zaczynają się od konieczności zgłaszania przewozu przez nadawcę, generowania numeru dla przewoźnika i kierowcy, po uzupełnianie danych dotyczących ładunku. Problematyczny jest także czas – generowany numer jest ważny przez 10 dni. Wysokość kar możliwych do nałożenia na nadawcę lub odbiorcę sięga 46% wartości ładunku. Jednak każdy wchodzący w skład łańcucha dostaw ponosi odpowiedzialność – także przewoźnik i kierowca.

Kolejnym aspektem w dalszej części rozmowy było bezpieczeństwo kierowców w odniesieniu do omawianej ustawy. Prezes OCRK zauważył, że kluczowym elementem we wprowadzaniu takich regulacji jest możliwość przygotowania się, edukacja, a także informacje przekazywane do rynku. 

 

Cały materiał dostępny jest na stronie: #RZECZoPRAWIE

 


Zapraszamy do wcześniejszych informacji: Media o nas