Puls Biznesu, ZUS zarobi więcej na kierowcach

O planowanych zmianach ustawy o czasie pracy kierowców i jej skutkach dla przewoźników z Katarzyną Kapczyńską w wywiadzie dla Pulsu Biznesu rozmawiali eksperci OCRK: Kamil Wolański i Łukasz Włoch.

Rząd przygotowuje zmiany przepisów m. in., aby ułatwić spełnienie regulacji płacowych innych państw Unii Europejskiej.

Zaproponowane zmiany przepisów oznaczają w praktyce rezygnację z podróży służbowych kierowców. Są wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował obecne zasady wynagrodzeń kierowców, a także wymogów stawianych przez instytucje unijne i państwa Europy Zachodniej, dotyczących pracowników delegowanych i wypłacanej im płacy minimalnej oraz, a może przede wszystkim, oczekiwań płacowych kierowcówmówi Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

Niestety zmiany w ustawie spowodują wzrost kosztów ponoszonych przez przewoźników. Drożej zapłacą również importerzy, na których scedowana zostanie część wydatków. Zdaniem eksperta OCRK, Łukasza Włocha, mniejsze firmy transportowe mogą mieć większy problem z przerzuceniem w krótkim okresie wyższych kosztów wynagrodzeń na ceny frachtu. W efekcie planowana nowelizacja może negatywnie wpłynąć na konkurencyjność polskich firm transportowych.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem na stronie Pulsu Biznesu lub tutaj>>