Puls Biznesu: Dobre strony zmian UCPK

Zdaniem eksperta OCRK, Kamila Wolańskiego planowane zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców mają również swoje dobre strony. Jakie? O tym w komentarzu dla Pulsu Biznesu.

Projektowane zmiany będą na pewno rewolucją w wynagrodzeniach kierowców. Rezygnacja z podróży służbowych i potraktowanie szoferów jako pracowników delegowanych bez wątpienia mocno wpłynie na rynek transportowy. Aktualnie polscy przewoźnicy dopatrują się w tych zmianach wyłącznie negatywnych skutków, takich jak znaczący wzrost kosztów pracowniczych. Ale są również pozytywne aspekty planowanej nowelizacji.

(…) projektowana zmiana struktury wynagrodzenia kierowców przyczyni się do zabezpieczenia pracodawców przed europejską płacą minimalną, a mówiąc bardziej precyzyjnie, przed niejasnymi wytycznymi poszczególnych państw, odnośnie do zaliczenia poszczególnych składników wypłaty w jej poczet. O ile obecnie część diet czy ryczałtów za noclegi jest uznawana na Zachodzie za wynagrodzenie kierowcy, o tyle projektowane zmiany przepisów europejskich oraz interpretacje poszczególnych krajów mogą ten proceder niebawem zakończyć. Wówczas pracodawcy byliby narażeni na jeszcze większe dopłaty niż w przypadku omawianej zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców. – wyjaśnia Kamil Wolański, ekspert OCKR.

Cały komentarz eksperta OCRK dostępny jest na stronie Pulsu Biznesu