Polskie Radio 24: Niepewna przyszłość polskiego transportu

29 czerwca gościem Społecznego Punktu Widzenia na antenie Polskiego Radia był Bartosz Najman, prezes Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców. W wywiadzie dla Anny Grabowskiej wyjaśniał m.in. dlaczego polskie firmy transportowe z obawami patrzą na zmiany w prawie europejskim.

PE przyjął większością głosów dyrektywę o pracownikach delegowanych. Do momentu sformułowania szczegółowych przepisów, transport międzynarodowy jest z niej wyłączony. Według polskich przedstawicieli dążenie do wyrównania płacy kierowców w transporcie międzynarodowym ma na celu usunięcie z rynku firm z Polski. Bartosz Najman uważa, że strona polska ma dobrą pozycję negocjacyjną, a przyjęty pakiet mobilności jest kompromisem, na który musiały przystać wszystkie strony.

W dalszej części wywiadu, prowadząca Anna Grabowska zadała kontrowersyjne pytanie, czy potrzebne są nam małe firmy i może jest to czas, żeby połączyły w większe przedsiębiorstwa. Bartosz Najman odrzucił proponowaną tezą, stojąc na stanowisku, że rynek sam zweryfikuje, jakie firmy są potrzebne, a sztuczne stymulowanie branży transportowej nie jest dobrym pomysłem.

Cała audycja dostępna jest na stronie: www.polskieradio.pl