Zmiany w ograniczeniach, nakazach i zakazach na terenie RP w związku z wirusem COVID-19

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS CoV-2 od 1 kwietnia br. wprowadzone zostały kolejne zmiany w ograniczeniach, nakazach i zakazach na terenie RP. Jak te ograniczenia wpływają na pracę firm transportowych oraz kierowców?

Przede wszystkim zmienił się akt prawny,  mówiący m.in. o ograniczeniach, które do tej pory były zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ich ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej. Obecnie znajdują się one w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokument ten ujednolica wszelkie dotychczasowe obostrzenia i dodaje nowe. Aktualne zasady dotyczące wszystkich przebywających na terytorium Polski zostały w przystępny sposób opisane na oficjalnej witrynie internetowej: LINK. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Co najważniejszego wynika ze zmian dla firm wykonujących transport drogowy i ich kierowców?

1) Kierowcy w transporcie międzynarodowym (również w transporcie rzeczy pojazdami do 3,5 t) przekraczający Polską granicę w dalszym ciągu pozostają zwolnieni z kwarantanny i z obowiązku wypełniania kart lokalizacji na granicy, także jeśli granice przekraczają samochodem osobowym. Dotychczasowe zasady w tym zakresie nie uległy zmianie. Niezbędne do posiadania przez kierowcę dokumenty umożliwiające przekroczenie granicy bez kwarantanny opisane są w komunikacie:  LINK
2) Pracodawcy są zobowiązani od 02.04.2020 r. do zapewnienia osobom zatrudnionym, niezależnie od podstawy zatrudnienia, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk. Natomiast odległość pomiędzy stanowiskami pracy musi wynosić przynajmniej 1,5.
3) Busami lub autobusami mającymi więcej niż 9 miejsc (łącznie z kierowcą) można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. Dla przykładu: jeżeli w busie jest 15 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 7 osób. Od 02.02.2020 r. to obostrzenie dotyczy także transportu niepublicznego, np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

Uwaga! Ww. ograniczenie nie dotyczy busów/samochodów osobowych do 9 miejsc łącznie z kierowcą. Oznacza to, że zachowując rozwagę kierowcy mogą do pracy być dowożeni np. w 7 osób w 9-cio osobowym pojeździe.

Na jakie zmiany przedsiębiorcy i pracownicy powinni zwrócić uwagę?

Dodatkowe obostrzenia dotyczą osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących z osobą kierowaną na kwarantannę. W przypadkach, gdy po 31.03.2020 r. osoba z podejrzeniem koronawirusa zostanie skierowany na kwarantannę, wówczas pozostali domownicy również muszą odbyć obowiązkową kwarantannę razem z tą osobą. Może to spowodować, że np. kierowca zostanie również poddany obowiązkowej kwarantannie podczas pobytu w domu na odpoczynku, gdy ktoś inny z jego najbliższego otoczenia zostanie nią objęty. 

W takiej sytuacji pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o tym, że odbywa kwarantannę za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub przez telefon. Pracownik, aby otrzymać świadczenie pieniężne za czas kwarantanny w terminie 3 dni roboczych od dnia jej zakończenia składa pisemne oświadczenie potwierdzające zaistniałą sytuację. Oświadczenie to można złożyć za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Co się dzieje w branży transportowej w Europie?

Wszystko sprawdzisz na aktualizowanej na bieżąco mapie. Wystarczy kliknąć na kontur kraju.