Zaświadczenie o wykonywaniu czynności zawodowych kierowcy – pomoc przy przekraczaniu granicy

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów zdarza się, że kierowcy międzynarodowi, którzy podróżują busem, samochodem osobowym lub jadą bez ładunku zostają skierowani na 14-dniową kwarantannę, co automatycznie wyłącza ich z pracy.

Aby zmniejszyć ilość takich sytuacji (kwarantanny kierowcy po powrocie do PL) Eksperci Grupy Inelo przygotowali dla klientów zaświadczenie, które warto wręczyć kierowcy do okazania na granicy w razie problemów. Zaświadczenie  nie gwarantuje przepuszczenia przez granicę bez kwarantanny,  ale może się okazać pomocne, szczególnie jeślli kierowca nie wie na jakie przepisy się powołać.

POBIERZ >> Zaświadczenie dla kierowcy.pdf

Na zaświadczeniu zwracamy uwagę na obowiązujące przepisy:

Art 1 ust. 5 „Obowiązku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2[kwarantanny], nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych: 1) w państwie sąsiadującym przez osobę wykonującą czynności zawodowe w tym państwie, w tym będącą kierowcą obsługującym pojazd samochodowy w transporcie drogowym”

Inne pomocne dokumenty 

Warto aby kierowcy mieli przy sobie umowy o pracę, w celu udowodnienia, na jakim stanowisku pracują. Innymi ważnymi dokumentami będą również:

  • kopie CMR,
  • kopie wypisu z licencji oraz wszystkie inne dokumenty potwierdzając, że wykonują pracę dla danej firmy
  • dla kierowców z krajów trzecich (np. UA) wymagane jest świadectwo kierowcy.