Technologia w transporcie ma znaczenie Marcos BIS dołącza do Grupy Inelo

Grupa Inelo, lider w zakresie dostarczania innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla branży transportowej, podpisała umowę kupna większościowych udziałów spółki Marcos BIS, wiodącego producenta oprogramowania do zarządzania transportem – TMS Nawigator. Tym samym Marcos BIS będzie tworzyć ofertę najlepszych systemów technologicznych dla transportu obok innych marek Grupy Inelo, wśród których są Tachoscan Control i 4Trans, czyli programy do analizy i rozliczania czasu pracy kierowców, kompleksowa usługa outsourcingu dla przewoźników pod brandem OCRK oraz zaawansowany system lokalizacji i monitorowania pojazdów – GBOX. Z produktów i usług Inelo, korzysta ponad 10 tys. firm transportowych i 38 instytucji kontrolnych w 20 krajach w Europie. To jednak nie wyczerpuje apetytu Grupy, która poszukuje kolejnych obszarów wzrostu.

Naszą ambicją jest dostarczenie usług typu „one-stop-shop” dla rynku transportu i logistyki. Cały czas staramy się uważnie słuchać, jakie potrzeby pojawiają się na dynamicznym rynku usług transportowych. Dlatego podjęliśmy decyzję o dalszym powiększaniu Grupy Inelo. Dołączenie spółki Marcos BIS, firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, niewątpliwie wzbogaci ofertę grupy poprzez unikatowe rozwiązania technologiczne i tym samym przyspieszy tempo naszego wzrostu. Cieszymy się, że założyciele Marcos Bis, Jacek Mroziński i Maciej Wolny, będą nadal kierować spółką. Zapewni to klientom kontynuację wysokiego standardu obsługi, który jest dla nas wszystkich bardzo ważny. Ogromna wiedza i wieloletnie doświadczenie Założycieli, pozwolą nam wspólnie doskonalić innowacje dla przedsiębiorców sektora TSL. Wierzę, że dostarczenie naszym klientom rozwiązań kompleksowo wspierających zarządzanie firmami transportowymi, wzmocni ich pozycję na rynku międzynarodowym. Planujemy kontynuować strategię konsolidacji i przejęć ciekawych graczy technologicznych, wyspecjalizowanych w rozwiązaniach dla transportu i wspólnie z nowymi partnerami będziemy pracować nad rozwojem Grupy – mówi Magdalena Magnuszewska, CEO Grupy Inelo.

Sprawdzony partner w biznesie

Marcos BIS ma 27 lat doświadczenia w tworzeniu systemów informatycznych dla spedycji, logistyki i przewoźników. Flagowym produktem spółki jest TMS Nawigator, czyli nowoczesne narzędzie do kompleksowego zarządzania procesami spedycyjno-transportowymi. Kilkanaście modułów, składających się na całość systemu, pozwala na funkcjonalne planowanie, realizowanie, monitorowanie i rozliczanie usług transportowych. Ofertę uzupełniają aplikacje mKierowca, mWarsztat, mSpedytor oraz portal ePrzewoźnik. Marcos BIS wyróżnia na rynku dbałość o dialog z użytkownikami oraz otwartość na nowe pomysły i sprawne dostosowywanie swoich rozwiązań do indywidualnych potrzeb klientów.

To strategiczne partnerstwo z Inelo pozwoli stworzyć dla naszych klientów kompleksową ofertę, gdzie system dla zleceń typu FTL i LTL oraz aplikacje, będą uzupełniać produkty z zakresu telematyki oraz rozliczania czasu kierowców. Dobrze jest budować rozwiązania innowacyjne i kompletne. Jednocześnie ścisła współpraca i wymiana know how w ramach Grupy Inelo umożliwi dalsze rozwijanie naszego portfela produktów, w tym w szczególności profesjonalnego narzędzia TMS Nawigator. Dlatego jestem przekonany, że połączenie naszych doświadczeń i technologii pozwoli stworzyć ofertę unikatową na skalę europejską. Wyróżnikiem jest kompleksowość usług i produktów, co stanowi odpowiedź na główne wyzwania, przed jakimi stoją teraz firmy transportowe. Nasza współpraca daje możliwość kreowania zupełnie nowych rozwiązań technologicznych – komentuje Jacek Mroziński, współzałożyciel Marcos BIS.

Dlaczego zmiany są ważne?

System transportu drogowego w Europie będzie się dynamicznie zmieniał. W kolejnych latach transportowcy będą musieli zmierzyć się między innymi z chaosem legislacyjnym, wzrostem kosztów prowadzenia działalności i ograniczeniem dostępu do rynku. Konieczne jest wspieranie polskich przedsiębiorców na takim poziomie, jaki daje gwarancję zachowania pozycji lidera na arenie międzynarodowej. To zaś jest możliwe poprzez dostosowanie rozwiązań informatycznych do potrzeb i wymagań klientów. – Dlatego naszym strategicznym celem jest rozwój i doskonalenie technologii, która ułatwi przewoźnikom dostosowanie się do tych zmian. Jako jedyna firma na rynku możemy zaoferować zarówno zaawansowane narzędzie telematyczne, jak i oprogramowanie oraz aplikację do rozliczania czasu pracy kierowców, a także pomoc zespołu ekspertów i całodobowe wsparcie dla przedsiębiorców. Do naszej oferty dołączamy produkty do zarządzania operacjami transportowo-spedycyjnymi. Planujemy również wdrożenie nowych funkcjonalności jak wyliczenia ETA oraz ecodriving. Stawiamy na sprawdzonych partnerów, inwestowanie w innowacje dla transportu oraz ekspansję na rynku telematyki – mówi Bartosz Najman, wiceprezes Inelo i OCRK.

Jesteśmy liderem

Polska jest liderem Europy w międzynarodowym transporcie drogowym. W 2018 roku zrealizowała blisko 30 proc. przewozów transgranicznych. Branża dostarcza blisko 7 proc. PKB. Jednak w nadchodzących latach na przewoźników czekają wyzwania. To między innymi pakietu mobilności, który nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki i zwiększa potrzebę zarządzania rozliczeniami czasu pracy oraz planowaniem tras, załadunków i rozładunków z uwzględnieniem nowych ograniczeń. Czynnikami, zwiększającymi niepokój, są także rosnące koszty opłat drogowych, paliwa oraz konkurencja firm z innych krajów. Niepewność może rodzić także wpływ brexitu na wymianę handlową z Wielką Brytanią. W tym otoczeniu gospodarczym i biznesowym optymalizacja kosztów oraz wsparcie nowoczesnych technologii zarządzania procesami logistycznymi i transportowymi może pomóc obronić pozycję rodzimych przewoźników oraz zapewnić dalszy wzrost obrotów polskich firm.