Szwedzka Agencja Transportu wybrała Tachoscan Control firmy INELO

Rozwiązania IT do kontroli rozliczania czasu pracy kierowców, których producentem jest INELO, zostały najwyżej ocenione przez Szwedzką Agencję Transportu (Swedish Transport Agency, STA) w procesie przetargowym. Tym samym Szwecja dołączyła do grona 19 krajów, w których Tachoscan Control wspiera służby kontrolne w podnoszeniu bezpieczeństwa na drodze i przestrzeganiu prawa związanego z rozliczaniem czasu pracy kierowców.  

STA zadba o bezpieczeństwo na drodze z programem z Bielska-Białej

STA to Szwedzka Agencja Transportu powołana przez tamtejszy Rząd w 2010 roku. Do jej zadań należy między innymi sporządzanie i egzekwowanie przepisów w myśl zasad bezpieczeństwa w komunikacji wspólnych dla władz, firm, organizacji i samych obywateli. Agencja składa się z byłych organów kontroli dla transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i morskiego. To instytucja rządowa i finansowana przez państwo, ale częściowo niezależna. Jej celem jest wdrażanie gotowych systemów bezpieczeństwa, które mogą być opracowane we współpracy z prywatnymi przedsiębiorstwami i partnerami zagranicznymi. Do grona tych ostatnich właśnie dołączyła firma Inelo, jako dostawca wysokiej jakości rozwiązania IT, które służy do kontroli właściwego rozliczania czasu pracy kierowców samochodów ciężarowych.

Kontrakt o wartości 1,3 mln złotych został podpisany na cztery lata z możliwością dwukrotnego przedłużenia (każdorazowa na dwa lata). Przed jego podpisaniem INELO przez pół roku dostosowywało oprogramowanie do potrzeb szwedzkiej inspekcji. Dodatkowo, zostało ono pozytywnie ocenione w teście wydajnościowym, polegającym na przeprowadzeniu kontroli z trzech miesięcy, obejmującej sto pojazdów i trzystu kierowców.

Agencja na oprogramowaniu firmy z Bielska-Białej będzie pracować już od maja 2020 r. Tachoscan Control będzie wykorzystywany między innymi do przeprowadzania inspekcji w przedsiębiorstwach zatrudniających kierowców zawodowych. Wszelkie inicjatywy szwedzkiej agencji podejmowane są w celach podnoszenia bezpieczeństwa m.in. w ruchu drogowym, w myśl Wizji Zero, czyli dalekobieżnego planu zmniejszenia liczby wypadków na drogach.

Kraj z dużym potencjałem logistycznym

Szwedzi opracowali własny projekt w celu eliminowania zdarzeń z ofiarami śmiertelnymi i ciężkich obrażeń i są dzisiaj wzorem dla świata. Szwedzka sieć dróg licząca 579,564 kilometry (w tym 1,913 km ekspresowych), jest jedną z najlepszych infrastruktur drogowych w Europie. The World Economic Forum ocenił ją na 5,5 z 7 punktów, plasując Szwecję na 18 miejscu w skali globalnej. Dodatkowo The World Bank w ramach Logistics Performance Index wskazuje skandynawskie Królestwo na trzecim miejscu wśród innych krajów, biorąc pod uwagę potencjał rynku logistyki w międzynarodowej wymianie handlowej. To tutaj operują kluczowe centra logistyczne na starym kontynencie, m.in. DB Schenker Logistics, DPDHL czy DSV. Nie mniejsze znaczenie dla ruchu drogowego mają rodzime firmy eksportujące towary do wielu europejskich państw, np. H&M, Volvo czy Ericsson. Jak wynika z danych Inelo, najwięcej dóbr transportowanych jest do Norwegii (18 proc.), Niemiec (16 proc.) i Polski (15 proc.). Wszystkie te czynniki sprawiają, że Szwecja jest logistycznym centrum, a południe kraju cechuje wzmożony ruch tranzytowy, w którym swój udział mają również polscy kierowcy.

Już 37 służb kontrolnych korzysta z Tachoscan Control

Szwedzka Agencja Transportu jako 38 dołączy do grona służb kontrolnych korzystających z programu Tachoscan Control. Wysoka jakość i ciągły rozwój oprogramowania firmy INELO sprawia, że jest ono pierwszym wyborem dla organów kontrolnych w największych państwach europejskich. Oprogramowanie wspiera w pracy funkcjonariuszy m.in. z Polski, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii czy Danii. Tak duża ekspansja programu cieszyć powinna również polskie firmy transportowe rozliczające swoich kierowców z programem 4Trans. Moduł Tachoscan pozwala im bowiem na zweryfikowanie naruszeń w sposób, w jaki widzą je inspekcje już w 20 krajach europejskich.