Płaca minimalna na 2020 rok – wzrost aż o 350 zł brutto!

Od przyszłego roku branżę transportową czeka znaczna podwyżka płacy minimalnej, wyższa niż ta pierwotnie przewidywana.

Czym jest płaca minimalna?

Płaca minimalna to prawnie ustalony najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia pieniężnego za pracę na podstawie umowy o pracę. Określony jest w postaci stawki lub minimalnego zarobku za pracę w obowiązującym wymiarze czasowym (najczęściej w ciągu miesiąca).

W Polsce każdego roku minimalne wynagrodzenie na rok następny ustalane jest przez państwo na podstawie Ustawy z dnia 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Płaca minimalna na 2020 rok

Początkowo, zgodnie z propozycją rządu wynagrodzenie minimalne na 2020 r. miało wynieść 2450 zł brutto. Jednak ostatecznie została ustalona jeszcze wyższa stawka, która przypadku umów o pracę wzrośnie aż do 2600 zł miesięcznie, a więc o 350 zł więcej niż w 2019 r. W przypadku zleceń lub świadczenia usług stawka będzie podniesiona z 14,70 zł do 17 złotych za godzinę.

Ważne zmiany w dodatkach

Wyższa stawka wynagrodzenia minimalnego wpłynie również m. in. na zmianę dodatku za czas pracy w nocy – np. dla miesiąca, w którym wymiar czasu pracy wynosi 168 godzin wzrośnie z 2,68 zł do 3,10 zł. To nie jedyne zmiany – zgodnie z opublikowaną Ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę od nowego roku do wynagrodzenia minimalnego nie będzie mógł być zaliczany dodatek stażowy.

Weryfikacja struktury wynagrodzenia

Nowe przepisy spowodują konieczność wprowadzenia nowych stawek do wielu umów o pracę. Przy modyfikacji wynagrodzenia zasadniczego warto przyjrzeć się bliżej m.in. wysokości ryczałtów za godziny nocne, nadgodziny oraz wynagrodzenia za dyżury. Podniesienie stawek może być także okazją do zweryfikowania pełnej struktury wynagrodzenia, tak aby zmiany były jak najmniej odczuwalne dla przedsiębiorcy.

Zmiana Ustawy o wynagrodzeniu minimalnym oraz rozporządzenie dotyczące nowych stawek dostępne są na stronach: