Kolejne zmiany stawek płac minimalnych w 2019

W Austrii oraz Finlandii nastąpiła noworoczna aktualizacja stawek wynagrodzenia minimalnego oraz dodatków. Przy tej okazji przypominamy o zgłaszaniu kierowców delegowanych do pracy w tych krajach!

Zmiana stawek płacy minimalnej i dodatków

I. AUSTRIA – zmiana stawek płacy minimalnej oraz dodatków od 1 stycznia 2019 r (w EUR).

a) w transporcie rzeczy :

b) przewóz osób:

c) dodatki:

  • Dieta – Regularny przewóz osób: 18,84 €
  • Dieta – Okazjonalny przewóz osób: 24,00 €
  • Dodatek noclegowy – przewozu osób: 4,64 €

W przypadku wypełniania zaświadczeń ZKO3-T należy już uwzględnić powyższe stawki.

II. FINLANDIA

  • zmiana stawek płacy minimalnej  od 1 lutego 2019r

  • zmiana stawek płacy minimalnej  od 1 października 2019r

Powyższe stawki zostaną automatycznie uwzględnione w rozliczeniach przygotowywanych przez OCRK.

Uwaga na zgłoszenia!

Wraz ze zmianą stawek w Austrii warto zweryfikować, czy kierowca został zgłoszony do pracy na jej terytorium (nie dotyczy tranzytu). W ostatnim czasie pojawiają się przypadki ukarania w tym kraju za braki dokumentów. Przykładowa kara to aż 2200 euro.  Z czego 1000 euro za brak zgłoszenia, 1000 euro za brak zaświadczenia A1 oraz 200 euro kosztów sądowych. Pełny taryfikator naruszeń związany z naruszeniami dotyczącymi obowiązku wypłaty płacy minimalnej znajduje się na stronie z oficjalnymi wytycznymi.

Służby austriackie w celu nałożenia sankcji stosują dyrektywę unijną oraz polską ustawę o delegowaniu pracowników. W takim przypadku powiadomienie o nałożonej sankcji polska firma otrzymuje od  PIP, który zatwierdza ją na polecenie służb austriackich.

W Finlandii należy pamiętać o zgłaszaniu kierowców wykonujących przewozy kabotażowe oraz przewozy międzynarodowe, ale tylko w sytuacji, gdy odbiorca usługi znajduje się na terytorium Finlandii.