Holandia: pierwsze kary za 45-tki w kabinie pojazdu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami holenderska inspekcja (ITL) rozpoczęła kontrole pod kątem prawidłowości odbierania w kabinie odpoczynku tygodniowego regularnego. Są już pierwsze kary za nieprzestrzeganie zakazu.

Holenderska służba kontrolna ITL opublikowała informacje o ostatnich wynikach kontroli dotyczących odbierania odpoczynku tygodniowego regularnego (45 godzin) przez kierowcę w kabinie pojazdu ciężarowego. W lutym pod tym kątem skontrolowano 221 kierowców, z czego aż w 47 przypadkach nałożono kary. Za złamanie zakazu odpoczynku 45-godzinnego w kabinie pojazdu w Holandii wymierzana jest kara w wysokości 1500 euro. Otrzymuje ją firma transportowa, dla której kierowca wykonywał przewozy.

ITL zwróciło uwagę, że przed lutym 2018 r. przeprowadzono akcję informacyjną, dotyczącą możliwości ukarania w przypadku naruszenia zasad odpoczynku w kabinie. W tym celu została przygotowana specjalna ulotka w wielu językach. Sankcjonowanie poparte jest wyrokiem TSUE (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) z 20 grudnia 2017 roku, który potwierdził możliwość nakładania sankcji za odpoczynki tygodniowe regularne w kabinie pojazdu.

Informowaliśmy o tym w naszej aktualności: www.ocrk.pl/aktualnosci/wyrok-tsue-kary-za-odbior-odpoczynkow-tygodniowych/

Holandia jest już kolejnym krajem po Belgii, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, w którym oficjalnie poinformowano o egzekwowaniu ww. przepisów.

Źródło: www.ilent.nl