Symbol państwa w tachografach przy przekraczaniu granic

Kolejne zapisy Pakietu mobilności wprowadzane są stopniowo – bardzo dobrze to widać na przykładzie zmian obejmujących obsługę tachografów. Nowe obowiązki dotyczące wprowadzania symboli państw w tachografach analogowych obowiązują już od 20.08.br., natomiast w przypadku tachografów cyfrowych zmiany wejdą dopiero w 2022 roku. To na co należy zwracać uwagę zależy, od typu tachografu:

I. KIEROWCY POJAZDÓW Z TACHOGRAFEM ANALOGOWYM

W przypadku tachografów analogowych zmiany odnośnie symbolów krajów, które obowiązują już od 20.08. tego roku obejmują dwa nowe obowiązki:

  • naniesienia na wykresówkę symboli państw rozpoczęcia i zakończenia pracy (dodatkowo, oprócz miejscowości),
  • naniesienia na wykresówkę symbolu kraju po przekroczeniu granicy (wprowadza się symbol państwa, do którego kierowca wjechał).

Nie została określona dokładna forma, jak powyższe dane mają zostać wprowadzone na wykresówkę – pewne jest to, że muszą być one wprowadzone czytelnie, tak aby była możliwość ich odczytania przez wszystkie służby kontrolne. Proponowana forma naniesienia symbolów rozpoczęcia i zakończenia pracy:

 

Zapisywanie danych na tachografie

Pamiętaj! Nawet w przypadku, gdy kierowca porusza się wyłącznie po Polsce, w dalszym ciągu ma obowiązek wprowadzania symbolu kraju rozpoczęcia oraz zakończenia.

W sytuacji przekroczenia granicy, kierowca jest zmuszony zatrzymać się w najbliższym możliwym miejscu postoju (na granicy lub po jej przekroczeniu) i wprowadzić odpowiedni symbol. Najlepszym rozwiązaniem jest wpisanie go na odwrocie wykresówki w formie oznaczonej w ramce nr 1 lub nr 2:

 

 

zapisek

Symbole krajów można znaleźć poniżej (kliknij aby powiększyć):

Taryfikator obowiązujący w Polsce przewiduje sankcje za brak ww. wpisów w wysokości od 50 do 100 zł dla kierowcy oraz 100 zł dla przedsiębiorcy, w zależności od klasyfikacji naruszeń – dla jednej wykresówki. Należy pamiętać, że w każdym kraju występuje inny taryfikator, dlatego w przypadku kontroli za granicą mogą zostać nałożone wyższe sankcje.  

Podstawa prawna – rozporządzenie UE 165/2014 art. 34 ust. 6

zapisek 2

II. KIEROWCY POJAZDÓW Z TACHOGRAFEM CYFROWYM

W przypadku tachografów cyfrowych obecnie nic się nie zmieniło pod kątem rejestracji symbolów krajów. Kierowcy powinni wprowadzać w tachografie cyfrowym symbole krajów wyłącznie przed rozpoczęciem pracy oraz po jej zakończeniu:

Watro pamiętać również o wprowadzeniu odpowiednich krajów w przypadku, gdy kierowca jest dowożony np. busem do miejsca pozostawienia ciężarówki:

Uwaga! w obecnej chwili, aż do 2022 roku nie należy w tachografie cyfrowym wprowadzać symbolu kraju przy przekroczeniu granicy.

Co w przyszłości?

Obowiązek zatrzymywania na granicy i wprowadzania symbolu kraju do którego wjeżdża kierowca wejdzie w życie od 2 lutego 2022 roku. Planowana jest także wymiana tachografów w transporcie międzynarodowym na tachografy inteligentne drugiej generacji, które automatycznie, bez konieczności zatrzymywania i wybierania opcji w menu będą zapisywać w swojej pamięci przekroczenia granic. Jednak pierwsze takie tachografy pojawią się około 2023 roku, a do 2025 wszystkie pojazdy w transporcie międzynarodowym będą musiały być wyposażone w tego typu  nowoczesne urządzenia.

Podstawa prawna – rozporządzenie UE 165/2014 art. 34 ust. 7: