Uwaga opłaty za Eurowiniety wkrótce zdrożeją – sprawdź ile zapłacimy za przejazd europejskimi autostradami od lipca 2019 r.

Obecnie, jeszcze do końca czerwca 2019 r. obowiązują niższe ceny za podróżowanie po krajach objętych Eurowinietą. Od 1 lipca 2019 r. w życie wejdą nowe, znacznie wyższe opłaty, które z pewnością uderzą w portfele polskich przewoźników. Podwyżki odczują zwłaszcza właściciele starszej floty o niższej klasie EURO od 4-0.

Czym jest Eurowinieta?

Eurowinieta (Eurovignette) to system wspólnego poboru opłat drogowych, obowiązujący w niektórych państwach Unii Europejskiej od lipca 1999 r. Opłata pobierana jest na podstawie Dyrektywy UE 1999/62 i naliczana na wybrany okres – wynoszący od 1 doby do 1 roku. Za przejazd płaci się przed rozpoczęciem trasy. Początkowo winiety miały formę papierową, ale w 2008 r. zostały zastąpione przez elektroniczny system VirtualVignette.

Kontrole pojazdów w krajach objętych Eurowinietą przeprowadzane są przy pomocy kamer znajdujących się w punktach kontrolnych oraz przez patrole mobilne. Po dokonaniu zakupu winiety numery rejestracyjne pojazdu automatycznie trafiają do bazy danych systemu VirtualVignette. Pozwala to na identyfikację samochodu ciężarowego bez dodatkowych wydruków czy naklejek na szybie. Gdy pojazd przejeżdża przez punkt kontrolny, jego numery rejestracyjne weryfikowane są w systemie. Także patrole mobilne mogą sprawdzić w bazie, czy dany pojazd posiada wykupioną winietę. Warto o to zadbać ponieważ kara za brak Eurowiniety może wynieść nawet kilkaset euro.

Obecnie Eurowiniety obowiązują w Holandii, Luksemburgu, Szwecji oraz Danii. Do 2003 r. system ten funkcjonował również w Niemczech a do 2016 r. także w Belgii – sytuacja uległa zmianie po wprowadzeniu myta. Zamiast winiety Niemcy mają teraz system Toll Collect – w którym należność za przejazd nalicza się na podstawie długości przejechanej trasy. Podobnie sprawa wygląda w Belgii, gdzie obowiązuje Viapass.

Jakie pojazdy są objęte Eurowinietami

Eurowiniety są obowiązkowe dla samochodów ciężarowych o wadze powyżej 12 ton, za wyjątkiem autobusów, które planują przejazd po autostradach i niektórych drogach krajowych (ekspresowych) w Holandii, Luksemburgu, Szwecji i Danii. Aby przejechać przez jedno lub więcej ze wspomnianych państw wystarczy wykupić jedną, uniwersalną Eurowinietę.

Ile kosztują Eurowiniety?

Koszt Eurowiniety uzależniony jest od kilku czynników. Pod uwagę brana jest przede wszystkim klasa emisji spalin pojazdu – EURO. Najwyższą opłatą obarczone są najmniej ekologiczne pojazdy oraz samochody ciężarowe, których właściciel nie potrafi określić klasy emisji (EURO 1 i EURO 0). Kolejnym elementem wpływającym na wysokość opłaty jest liczba osi pojazdu – Eurowinieta jest droższa dla samochodów o 4 i więcej osiach. Ostatnią składową ceny jest oczywiście okres, na jaki wykupujemy winietę. Dostępne są taryfy:

  • dzienna,
  • tygodniowa,
  • miesięczna
  • roczna

Taryfa dzienna jako jedyna jest stała dla wszystkich typów pojazdów, niezależnie od liczby osi i klasy emisji i wynosi obecnie 8 euro (od lipca będzie to 12 euro). Równocześnie jej cena jest relatywnie najwyższa ze wszystkich taryf, ale oczywiście jest to furtka dla pojazdów, które sporadycznie, na krótki czas (1-2 dni) wjeżdżają do krajów objętych Eurowinietą. Jednak już przy podróży dłuższej niż 2 dni często opłaca się bardziej skorzystać z taryfy tygodniowej, ponieważ jej koszt w przypadku większości pojazdów będzie niższy niż zakup 3 dziennych winiet.  

Eurowinieta tygodniowa dla pojazdów ciężarowych posiadających od 1-3 osi o klasie EURO 2-6 wynosi 20 euro a dla 4 i więcej osi 33 euro. Dla EURO 1 to odpowiednio 23 i 37 euro a dla EURO 0 – 26 i 41 euro. Po 30 czerwca posiadacze samochodów w klasie EURO 5 i 6 nadal będą płacić tę samą kwotę, natomiast ceny zwiększą się dla pojazdów EURO 4-EURO 0 o 1-3 osiach i wyniosą od 22-37 euro oraz 37-62 euro dla tych pojazdów posiadających 4 i więcej osi.

Winieta w taryfie miesięcznej kosztuje aktualnie 75 euro dla 1-3 osi i 125 euro dla 4 i więcej osi w przypadku samochodów o klasie EURO 2-6. Najwięcej płacą za nią właściciele samochodów o klasie EURO 0 – odpowiednio 96 i 155 euro. Od 1 lipca opłaty dla pojazdów o klasie EURO 4 i niższej poszybują w górę od 9 euro do 47 euro w przypadku 1-3 osi i od 15 euro aż do nawet 80 euro dla pojazdów o 4 i więcej osiach.

Zakup Eurowiniety rocznej obecnie wiąże się z wydatkiem od 750 euro (pojazdy EURO 2-6) – 960 euro (EURO 0) dla samochodów o 1-3 osi oraz od 1250 euro (EURO 2-6) – 1550 euro (EURO 0 ) dla 4 i więcej osi. Już niebawem przewoźnicy posiadający pojazdy w klasie EURO 4 i niższej muszą się jednak przygotować na znacznie większe koszty. W przypadku EURO 0 będzie to prawie 500 euro różnicy dla pojazdów od 1-3 osi i niebagatelna suma 2359 euro w przypadku 4 osi i powyżej (a więc aż 809 euro więcej).

Ceny Eurowiniet do 30 czerwca

Nowa tabela opłat za eurowiniety
Aktualna tabela opłat za Eurowiniety do 30 czerwca

Ceny Eurowiniet po 1 lipca

Nowy cennik opłat za przejazd autostradami - Eurowiniety
Nowy cennik opłat za Eurowiniety po 1 lipca

Koszt Eurowiniety w prosty sposób można oszacować, korzystając ze specjalnego kalkulatora.

Szczegółowa rozpiska obecnych i przyszłych płatności z podziałem na taryfy znajduje się bezpośrednio na stronie Eurovignettes.

Zamawianie Eurowiniety – krok po kroku

Eurowinietę można zakupić stacjonarnie w punktach obsługi AGES, który jest jej oficjalnym operatorem, na stacjach benzynowych oraz w punktach odprawy granicznej, w których obowiązuje ten system opłat. Honorowane są płatności kartą paliwową lub flotową (DKV, Esso, euroShell, eurotoll sas, EUROTRAFIC, Multi Service Tolls, Statoil, TOTAL, UTA itp.) oraz kartą kredytową Mastercard lub VISA.

Można ją również nabyć na stronie internetowej: eurovignettes.eu lub bezpośrednio na stronach emitentów kart paliwowych, z których korzystamy np. DKV Euro Service. Zamawianie Eurowiniety za pośrednictwem internetu jest bardzo proste. Nie dokonujemy rejestracji, nie zawieramy również żadnej umowy.

Na stronie eurovignettes.eu wchodzimy w zakładkę Zamawianie, podajemy kraj rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, dla którego chcemy wykupić winietę, liczbę osi, klasę emisji spalin (jeśli jej nie znamy, musimy wpisać EURO 0) oraz okres, na jaki ma być wystawiona winieta. System sam podpowie nam, jaką taryfę wybrać (dzienną, tygodniową, miesięczną czy roczną), aby opłata była dla nas najbardziej korzystna. Winieta obowiązuje od godziny 0:00 pierwszego dnia okresu ważności do godz. 24:00 ostatniego dnia okresu ważności, najwcześniej jednak od momentu zamówienia (nie da się jej zamówić wstecz).

W kolejnym kroku wybieramy rodzaj karty, którą zamierzamy uiścić opłatę (paliwową/flotową lub kredytową) i podajemy niezbędne dane. Po ich zatwierdzeniu wyświetlają się nam szczegółowo wszystkie dane zamówienia. Bardzo ważne, aby je dokładnie sprawdzić, ponieważ jeśli znajdziemy w nich błąd już po zakończeniu transakcji, jego poprawienie nie będzie możliwe i trzeba będzie zamówić kolejną winietę (oraz ponownie uiścić opłatę). Na tym etapie w przypadku płatności kartą paliwową lub flotową można zamówić kolejne Eurowiniety, bez konieczności ponownego wpisywania danych karty (maksymalnie do 10 Eurowiniet).

Po dokonaniu płatności można wydrukować pokwitowanie opłaty albo zapisać w pliku PDF, ale jest ono przeznaczone wyłącznie dla celów podatkowych. Jego posiadanie w pojeździe nie jest wymagane. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, po zakupieniu Eurowiniety dla naszego pojazdu, jego numery rejestracyjne trafiają do systemu elektronicznego, z którego dane czerpią punkty kontrolne oraz patrole mobilne.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Eurowiniet można znaleźć na stronie eurovignettes.eu w zakładce FAQ.