TOK FM: Płace minimalne w transporcie w Europie

16 lutego 2018 Ekspert OCRK, Emil Nagrodzki w audycji Raport Gospodarczy na antenie radia TOK FM wyjaśniał słuchaczom, jakie problemy wiążą się z rozliczaniem płac minimalnych dla kierowców. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Tematem rozmowy przeprowadzonej przez Aleksandrę Dziadykiewicz w audycji Raport Gospodarczy były Płace minimalne w transporcie w Europie – przegląd zarobków kierowców. Początek roku przyniósł wzrost stawek minimalnego wynagrodzenia w wielu państwach Unii Europejskiej. Dla branży transportowej a zwłaszcza dla właścicieli firm przewozowych nie była to dobra informacja. Jak tłumaczył Emil Nagrodzki, Ekspert OCRK w zakresie ITD i PIP, zmiana kosztów utrzymania pracownika ściśle wpływa na zwiększenie wydatków związanych z realizowaną działalnością co z kolei prowadzi do obniżenia konkurencyjności polskiego przewoźnika na europejskim rynku transportowym.

Jednak problem płacy minimalnej dla pracowników delegowanych, to dla firm transportowych nie tylko kwestia wzrostu kosztów, ale też skomplikowanych wyliczeń:

Stoimy przed kłopotami przedsiębiorców związanymi z wyliczeniem wymaganego wynagrodzenia według zasad obowiązujących na terenie tego państwa, w którym nasz kierowca realizował swoją pracę. (…) – wyjaśnił ekspert OCRK – Pozyskanie informacji co do stawki godzinowej za wykonaną i świadczoną pracę w żaden sposób nie rozwiązuje sytuacji. Musimy bowiem wypłacić temu pracownikowi wszystkie należne składniki wynagrodzenia: nadgodziny, aktywności, które w jednym państwie zaliczamy do tej pracy a w drugim nie.

Cała rozmowa dostępna jest na stronie internetowej radia TOK FM