Radio RDC, Transportu polsko-rosyjskiego nie ma

Radio RDC, Transportu polsko-rosyjskiego nie ma

17 lutego odbyła się rozmowa Bartosza Najman, Prezesa OCRK z Redaktorem Grzegorzem Chlasta na antenie Radia RDC w programie Poranek RDC, na temat sytuacji transportu na linii Polska-Rosja.

 

W rozmowie poruszono kwestie skutków zmian w przewozach dla polskiej gospodarki, firm transportowych oraz dla strony rosyjskiej, które można rozpatrywać na wielu obszarach:

Pierwszy, najbardziej oczywisty, to przedsiębiorstwa transportowe. Obecnie w Polsce, po reorganizacji transportu i wejściu sankcji rosyjskich, mamy około 800 firm, które są ściśle powiązane z transportem rosyjskim. Dla nich są to niesamowite straty, liczone w setkach tysięcy euro dziennie. Druga rzecz to towary w sklepach. Magazyny są pełne, firmy produkcyjne tracą przez zwyżki w kosztach magazynowania.

(…) Transport ze stroną rosyjską jest regulowany inaczej niż do Unii Europejskiej i robią to odpowiednie zezwolenia na transport – zaznacza Bartosz Najman. Tłumaczy, że do tej pory obowiązywały trzy rodzaje zezwoleń – tranzytowe, obustronne i na kraje trzecie. – Co roku z tymi ostatnimi zezwoleniami jest najwięcej problemu, ponieważ Rosjanom bardzo nie podoba się to, że ponad 70 proc. transportu z zachodu odbywa się poprzez polskie firmy transportowe – mówił.

 

Całość rozmowy można posłuchać na stronie internetowej Radia RDC.