Płaca minimalna także w Norwegii, komentarz OCRK

Norwegia wprowadza płacę minimalną dla kierowców zawodowych od 1 lipca 2015 roku.  Będzie ona dotyczyła wszystkich kierowców pracujących na terenie tego kraju.

Chęć ochrony własnych interesów jest oczywiście ciosem w konkurencję, a więc i w polskie firmy. Norweska stawka minimalna dla kierowców ma wynosić 158,32 korony norweskie za godzinę (czyli około 74 złotych) i być wzbogacona o dietę w wysokości 307 koron za dobę (około 144 złotych). Przy szybkim, prostym wyliczeniu wychodzi, że dzienny zarobek kierowcy, przy założeniu, że pracuje 10 godzin, wyniesie przynajmniej 888 złotych (przy obecnym kursie NOK). Suma ta wynika oczywiście z bezpośredniego zastosowania płacy minimalnej, bez wnikania w szczegóły.

„Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, więc formy nacisku na królestwo są mocno ograniczone. Małe jest zatem prawdopodobieństwo wycofania wprowadzonego prawa. Eksperci z OCRK trzymają rękę na pulsie i przygotowują interpretację przepisów, która pomoże w poprawnym wyliczaniu płacy minimalnej dla kierowców jeżdżących po i do Norwegii w taki sposób, by nie zwiększać niepotrzebnie kosztów pracy. Podobnie jak w przypadku prawa niemieckiego, tak i w norweskiej ustawie, obecne są nieścisłości co do obowiązku wypłacania stawki minimalnej w niektórych obszarach działalności transportowej.” – powiedział Bartosz Najman, prezes OCRK.

Kolejne informacje będą publikowane w dziale Aktualności.

Warto zaznaczyć, że z komentarza OCRK skorzystały ogólnopolskie media, takie jak m.in.:

Biznes Alert

Rzeczpospolita

Forsal

Twój Czas

Spedycje

Rynek Inwestycji

Puls HR

Dla Handlu