Szwecja – wprowadzenie możliwości rozliczania zagranicznej płacy w 4Trans

płaca zagraniczna szwecjaW oprogramowaniu 4Trans dodana została możliwość rozliczenia czasu pracy na terytorium Szwecji zgodnie z udostępnionym układem zbiorowym dla pracowników delegowanych w sektorze transportu. W Szwecji od 15 czerwca zostały wprowadzone niemałe sankcje za naruszenia związane z delegowaniem – np. za brak zgłoszenia IMI grozi nawet 60 tys. koron, co w przeliczeniu daje ponad 26 tys. złotych.

Rozliczenie dopłaty do płacy zagranicznej w Szwecji odbywa się analogicznie, jak rozliczenie płacy w innych krajach. Należy przede wszystkim pamiętać o wprowadzeniu odcinków zagranicznych (np. z GPS lub z danych z karty kierowcy), oznaczeniu odcinków, które podlegają pod delegowanie (np. z uwzględnieniem załadunków/rozładunków) i wyliczyć ewidencję czasu pracy. Dopłata zostanie automatycznie wykazana.

Najważniejsze zasady dot. rozliczenia:

  • Podstawowa stawka godzinowa (SEK) za czas pracy od poniedziałku do piątku od 7 do 16:30, zależna od stażu w zawodzie:

sawki

Domyślnie została przyjęta stawka dla stażu ponad 6 lat. Można ją zmienić dla poszczególnych kierowców w menu Płaca zagraniczna – [277] Lista zatrudnieni

  • Premia za każdą godzinę pracy zależna od stażu
  • Nadgodziny – dodatek 50% za każdą godzinę pracy poza godzinami wskazanymi w pierwszym punkcie
  • Dodatki za pracę w godzinach niedogodnych oraz w święta

W przeliczeniu standardowa stawka dla doświadczonego kierowcy to aż ok. 74 zł, jednak w przypadku wystąpienia nadgodzin oraz innych dodatków może to być aż ok. 125 zł za godzinę pracy.

W jaki sposób pobrać aktualne stawki i zasady rozliczania płac zagranicznych w 4Trans?

Po udostępnieniu nowych zasad rozliczenia oraz stawek użytkownik programu powinien pobrać te zasady do swojego programu. W tym celu należy wejść w menu Płaca zagraniczna – [271] Składniki płacy i użyć strzałki pobierającej aktualne zasady:

panel inelo

Zalecamy, aby pobierać stawki przed rozpoczęciem rozliczeń w każdym miesiącu.

W najbliższym czasie spodziewamy się udostępnienia zasad rozliczenia dla kierowców delegowanych w większości krajów Unii Europejskiej.