Równa płaca za pracę debata

Równa płaca za pracę – debata TVP Info

W TVP Info 06.05.2017 odbyła się debata na temat Deklaracji związanej ze zrównaniem praw i płac zawodowych kierowców w całej UE, którą prowadziła Anna Grabowska.

 

W debacie uczestniczyli: Bartosz Najman – Prezes OCRK, Piotr Mikiel – zastępca Dyrektora Departamentu Transportu ZMPD, Tadeusz Kucharski – przewodniczący Sekcji Krajowej Transportu Drogowego oraz Zenon Kopyściński – Niezależny Związek Zawodowy Kierowców.

Eksperci podczas rozmowy zwrócili uwagę, że polski Rząd jest przeciwny zrównaniu płac w całej Unii Europejskiej. Równa płaca za pracę jest niemożliwa i wynika to z faktu, iż płaca minimalna w poszczególnych krajach jest zróżnicowana. Ma na to wpływ odrębny rozwój gospodarczy krajów UE.

Podczas debaty padło m.in. pytanie: Czy UE dba o podwyższenie standardów wypoczynków kierowcy, czy je obniża?

Unia Europejska wypowiada się o dumpingu socjalnym, jednak Sojusz Drogowy w głównej mierze ma dotyczyć bardziej restrykcyjnego przestrzegania miejsc odbierania tygodniowych odpoczynków kierowców, co z kolei ma wpłynąć na zmniejszenie konkurencyjności firm transportowych w Unii Europejskiej – stwierdził Bartosz Najman.

Tadeusz Kucharski wyjaśnił, że Niemcy czy Francuzi wykonują transport na krótkich odcinkach. Cały transport na długich trasach wykonują firmy z Europy Wschodniej. W ciągu 10 lat pojawiło się ponad 0,5 mln ciężarówek prowadzących transport na zachodzie Europy. Doprowadziło to do zwiększenia konkurencji, a co za tym idzie – obniżenia cen frachtów.

 

Całą debatę można obejrzeć na TVP Info.