Relacja z konferencji

Relacja z konferencji Szacowanie ryzyka w transporcie

14 września w Poznaniu odbyła się wyjątkowa konferencja dla branży transportowej pod przewodnim tytułem Szacowanie ryzyka w transporcie. Organizatorzy – OCRK, Inelo, GBoxTruck&Business – zadbali o wysoki poziom merytoryczny wydarzenia, w którym wzięło udział ponad 200 uczestników.

Konferencja rozpoczęła się od wycieczki po wskaźnikach transportowych (ilość, zakupy firm transportowych, prognozy), o których mówił prof. dr hab. inż. Zdzisław Kordel, kierownik Katedry Gospodarki Uniwersytetu Gdańskiego.

Polskie firmy są liderem na Starym Kontynencie pod względu udziału w rynku transportowym. Wynosi on obecnie 24,3 proc. – mówił na konferencji prof. dr hab. inż. Zdzisław Kordel z Uniwersytetu Gdańskiego. – Pod względem wykonywania pracy przewozowej wyprzedzają nas jedynie Niemcy – dodał.

Merytoryczne wystąpienia

O wykrywaniu manipulacji w systemie tachografu cyfrowego (tachograf przyszłości) prelekcję wygłosiła Małgorzata Stocerz, Kierownik Działu Sprzedaży Zagranicznej oraz Kierownik ds. Kluczowych Klientów w zakresie Służb Kontrolnych firmy Inelo. Zwróciła uwagę m.in. na to, że obecna walka z nadużyciami zostanie jeszcze bardziej wzmocniona w czerwcu 2019 roku. W ciągnikach pojawią się tzw. inteligentne tachografy, między innymi lokalizujące ciągnik co trzy godziny na podstawie sygnału GPS.

Temat automatycznego rozliczania delegacji oraz ryczałtów za nocleg poruszył następnie Kamil Korbuszewski, Kierownik Sprzedaży GBox, a Sebastian Hunicz – Kierownik Działu Sprzedaży OCRK – opowiedział uczestnikom o sposobach na minimalizowanie ryzyka w firmie transportowej.

Euzebiusz Jasiński, Dyrektor Centralnego Ośrodka Szkoleń ZMPD przedstawił prelekcję na temat zatrudniania kierowców z zagranicy (Ukraina, Białoruś). Temat cieszył się dużym zainteresowaniem, poruszał kwestie plusów i minusów oraz badaniu ryzyka dotyczącego zatrudniania cudzoziemców na stanowisku kierowcy.

Płaca minimalna w Europie była tematem kolejnej interesującej prelekcji, wygłoszonej przez Łukasza Włocha, Głównego Eksperta OCRK. Niemcy, Francja, Norwegia oraz kolejne państwa, które wprowadzają płacę minimalną dla pracowników delegowanych to w dalszym ciągu temat dyskusji wśród branży transportowej.

Łukasz Chwalczuk, z Kancelarii Prawnej Iuridica omówił wpływ Brexit`u na polskich przewoźników, łącznie z analizą prawną i statystyczną.

Zabezpieczenie interesów firmy transportowej przed niebezpiecznymi zapisami w umowach nadawców przedstawił Jacek Machocki, poruszając sprawy takie jak m.in. zabezpieczenie przed błędami w wycenie, przed podziałem kontraktu, zapisy dotyczące korekt cen w trakcie wykonywania usługi, odpowiedzialność za powierzony towar.

Merytoryczną część konferencji zakończył temat mówiący o karnych i administracyjnych konsekwencjach używania niedozwolonych urządzeń zakłócających pracę tachografu, który przedstawił Mateusz Śmiglak, p.o. Zastępcy Naczelnika Wydziału Inspekcji w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Poznaniu.

Po wysłuchaniu prelekcji uczestnicy zostali zaproszeni na obiad, jednak jeszcze przez długi czas na hotelowych korytarzach słychać było dyskusje i rozważania dotykające tematyki przedstawionej podczas konferencji.

Organizatorzy zadbali również o zorganizowanie konkursu – spośród krótkich ankiet z pytaniem konkursowym wyłoniono jedną zwycięską odpowiedź, a w nagrodę przekazano czytnik Tachoreader COMBO.

Materiał z wydarzenia nakręciła m.in. TVP3, ukazał się on w wieczornym wydaniu magazynu Teleskop 14.09. Materiał udostępniony jest TUTAJ (od 10 minuty).

Szeroka relacja dostępna jest również na stronie Truck&Business Polska.

 

Partnerzy konferencji:

KRONE

POZKRONE

BMW SMORAWIŃSKI

PROTEKTOR

 

Patroni Medialni:

ETRANSPORT.PL

CARGO NEWS

CARGO.PL

Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych

PRAWO I LOGISTYKA

EDROGA.PL

NOWY OUTSOURCING

CLICKTRANS

LOG24.PL

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z konferencji Szacowanie ryzyka w transporcie.