Radio RDC, Transportu polsko-rosyjskiego nie ma

Radio RDC, Transportu polsko-rosyjskiego nie ma

17 lutego odbyła się rozmowa Bartosza Najman, Prezesa OCRK z Redaktorem Grzegorzem Chlasta na antenie Radia RDC w programie Poranek RDC, na temat sytuacji transportu na linii Polska-Rosja.

 

W rozmowie poruszono m.in. kwestie zmian w regulacjach transportowych pomiędzy Polską a Rosją

– Transport ze stroną rosyjską jest regulowany inaczej niż do Unii Europejskiej i robią to odpowiednie zezwolenia na transport – zaznacza Najman.

Tłumaczy, że do tej pory obowiązywały trzy rodzaje zezwoleń – tranzytowe, obustronne i na kraje trzecie. – Co roku z tymi ostatnimi zezwoleniami jest najwięcej problemu, ponieważ Rosjanom bardzo nie podoba się to, że ponad 70 proc. transportu z zachodu odbywa się poprzez polskie firmy transportowe – mówi gość Grzegorza Chlasty.

Dodaje, że „do dyskusji na ilością zezwoleń doszedł nowy czynnik”. W grudniu ub.r. Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej z 1996 r., która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych. Przewóz na rzecz kraju trzeciego jest bardzo ograniczony.

 

Całość rozmowy można posłuchać na stronie internetowej Radia RDC.

Zapraszamy również do odwiedzania strony Media o nas.