Kontrole na wewnętrznych granicach UE

Kontrole na wewnętrznych granicach UE

W związku z wprowadzeniem kontroli dokumentów na granicach Niemiec, Danii i Szwecji, na spotkaniu kryzysowym w Brukseli Komisja UE oczekiwała od szefów MSW tych krajów deklaracji ws. otwartych granic w Unii.

Komisja Europejska zaniepokojona przywróceniem kontroli granicznych przez Danię i Szwecję oraz kontrolami na granicy niemiecko-austriackiej, chciała dowiedzieć się, w jakim stopniu ograniczają one swobodę podróżowania w całej strefie Schengen.

Szwecja wymaga już kontroli dokumentów tożsamości od przedsiębiorstw transportowych. Rząd w Kopenhadze również może to zrobić „w krótkim terminie”, jeśli „zaistnieje taka potrzeba”, powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli duńska minister ds. migracji i integracji Inger Stojberg. A to znaczyłoby, że przedsiębiorstwa kolejowe i autokarowe będą musiały przeprowadzać kontrole dokumentów osób udających się do Danii.

Parlamentarny podsekretarz stanu w niemieckim MSW Ole Schröder (CDU) zaprzeczył temu na konferencji prasowej w Brukseli. – Wg naszych informacji duński rząd nie planuje w chwili obecnej nakładania na przedsiębiorstwa przewozowe takiej odpowiedzialności – powiedział.

– Obecnie naszym problemem w Europie jest brak funkcjonującego systemu kontroli granic, szczególnie na granicy między Grecją a Turcją – powiedział na konferencji prasowej. Schröder wskazał, że państwa unijne w niedostatecznym stopniu wykorzystują system informatyczny Eurodac (Europejski Zautomatyzowany System Rozpoznawania Odcisków Palców). Mówił też o planowanej, ale „niefunkcjonującej” relokacji 160 tys. migrantów z Grecji i Włoch. Wg informacji Komisji Europejskiej zdołano rozmieścić w różnych krajach UE tylko 272 osoby.

Tymczasem rosną obawy przed ograniczeniami swobody podróży. We wtorek (5.01.2016) szefowa litewskiego MSZ Linas Linkevicius wskazała w Wilnie na wyrażane przez niektórych opinie, że „takie zamykanie granic to koniec Schengen”.

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, niemiecki liberał Alexander Graf Lambsdorff wezwał do zakończenia kontroli na wewnętrznych granicach UE i zrobienia przez Europejczyków „wszystkiego, co w ich mocy, aby przywrócić swobodę podróży w Europie”.

 

Źródło: Deutsche Welle