ISB News: Firmy transportowe stoją przed wyzwaniami

ISB News: Polskie firmy transportowe stoją przed wyzwaniami, którym muszą podołać

Wywiad z Prezesem OCRK Bartoszem Najman ukazał się 18.10.2016 na portalu ISB Handel. Rozmowa dotyczyła wpływu transportu na handel, ale również poruszone zostały kwestie tego, jak polskie firmy transportowe radzą sobie pośród coraz trudniejszych warunków. Nie tylko rosnące koszty działalności mają wpływ na kondycję polskich przewoźników.

Pierwszym, istotnym wyzwaniem jest kwestia płacy minimalnej kierowców. (…) Polskie firmy delegujące pracowników za granicę winny wypłacać minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym kraju. W naszym przekonaniu przepisy te nie uwzględniają specyfiki branży transportowej. Kierowca nie jest „zwyczajnym” pracownikiem delegowanym, ponieważ jego praca polega – przez większość czasu – na podróży. Poza tym, szeroko rozumiane „wynagrodzenie kierowcy” zawiera kilka składników: wynagrodzenie zasadnicze, dietę i ryczałt noclegowy. W przypadku Niemiec, zgodnie z wcześniejszym stanowiskiem OCRK, służby kontrolne zaakceptowały fakt wliczania do niemieckiej płacy minimalnej (wynoszącej 8,5 euro na godzinę) ryczałtu i części diety. Jednak – z uwagi na lokalne przepisy – ta zasada nie musi odnosić się do wszystkich krajów, co znacznie komplikuje sytuację. (…) Problem zaczyna się, kiedy do wynagrodzenia minimalnego nie można wliczyć pozostałych składników lub, jak pokazuje przypadek francuski, wytyczne sprecyzowane są w taki sposób, że pracodawca nie jest w stanie samodzielnie określić składowych płacy minimalnej.

Prezes OCRK w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na sposoby firm, takie jak optymalizacja kosztów, profesjonalne rozliczanie czasu pracy kierowców pomagające zoptymalizować rozliczenia i unikać grzywien. Poruszona została także sprawa perspektyw dla polskiego sektora TSL, który notuje wzrosty np na rynku niemieckim, który jako pierwszy przyjął płacę minimalną dla pracowników delegowanych.

 

Cały wywiad można przeczytać na stronie ISB HANDEL.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony MEDIA O NAS, na której zamieszczamy ważniejsze wypowiedzi i materiały.

Informacje dla prasy dostępne są na stronie Informacje Prasowe.