COVID 19-Francja zamknęła granicę z Wielką Brytanią

Od północy z niedzieli na poniedziałek (20-21.12.2020r.) władze Francji wprowadziły 48-godzinny zakaz wjazdu dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii, zakaz wjazdu dotyczy także przewoźników towarowych.

Decyzja związana jest z wykryciem w Wielkiej Brytanii przypadków nowej mutacji korona wirusa. Jak poinformował premier Francji zakaz obejmie promy, samoloty, pociągi i samochody. Ruch towarowy dozwolony jest tylko bez nadzoru kierowcy, co w praktyce oznacza, że trasę do Francji można wysłać same naczepy. W przypadku rejsów do Wielkiej Brytanii na pokład wpuszcza się obywateli brytyjskich oraz samochody ciężarowe, jednak odradza realizowanie jakichkolwiek tras w tamtym kierunku, ze względu na możliwe problemy z powrotem.

Dalsze decyzje w sprawie zamknięcia granic z Wielką Brytania mają być podejmowane na spotkaniu przedstawicieli krajów unijnych.

Sytuacja na innych przejściach granicznych: 

Władze Belgii podjęły decyzję o czasowym zakazie wjazdu osób z terenu Wielkiej Brytanii w dniu 21 grudnia br. Zakaz podróży z Wielkiej Brytanii do Belgii w dniu 21 grudnia dotyczy wszystkich pasażerów poruszających się – drogą lotniczą, kolejową i morską – bez względu na cel podróży. Zakaz odnosi się do podróżnych, którzy przyjeżdżają do Belgii oraz do osób przemieszczających się tranzytem przez Belgię.  Zamknięcie granic potrwa dobę od 0:00 (nocy z niedzieli na poniedziałek do 24:00 (nocy z poniedziałku na wtorek). Zakaz nie obejmuje transportu towarów.

Administracja Królestwa Niderlandów zadecydowała z dn. 20.12.2020 r. o odmowie dostępu pasażerom korzystającym z przepraw promowych z Wielkiej Brytanii. Zakaz obowiązuje do 1.01.2021r.. Na chwilę obecną promy nadal mogą przewozić ciężarówki wraz z kierowcami.

Źródło: